Mέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς του, ο Παναθηναϊκός πήρε και τη δεύτερη νίκη του επί του Ολυμπιακού, με 78-66, σε ισάριθμους τελικούς της Α1 και πλέον πηγαίνει την Τετάρτη στο ΣΕΦ για να... σκουπίσει τον αντίπαλο του και να σηκώσει το βαρύτιμο τρόπαιο του Πρωταθλητή Ελλάδος, παίρνοντας τον δεύτερο φετινό τίτλο του.Με ηγέτες τους Διαμαντίδη (15π.), Μπατίστ (19π.) και την καθοριστική συμβολή του Κώστα Τσαρτσαρή στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ξεπέρασαν τα εμπόδια και τις παγίδες που τους έβαζαν εκείνοι του Ίβκοβιτς στο πρώτο ημίχρονο και κλείνοντας πολύ καλά τον Σπανούλη (14π.), που προσέφερε πολλά στην ομάδα του για 20΄, ισοφάρισαν, πήραν το προβάδισμα και ξέφυγαν και με 12 πόντους (74-62, 37΄). Κι όλα αυτά έχοντας βελτιώσει αισθητά την άμυνα τους και μαζεύοντας πολλά ριμπάουντ πια και έχοντας μειώσει αρκετά τα λάθη τους. Εκτός αυτού όμως, έπαισε και το... κόλπο του «πολυμήχανου» «Ζοτς», ο οποίος είχε ζητήσει από την αρχή να φθαρούν οι ψηλοί των Πειραιωτών -όπως και έγινε από το πρώτο ημίχρονο- και στην επανάληψη οι Μαυροκεφαλίδης (14π.) και Μπουρούσης (12π.) δε ρίσκαραν, ενώ ο Γλυνιαδάκης ήταν με 4 φάουλ και δεν υπήρχαν εναλλακτικές. Ο Γκόρντον προσπάθησε (11π.), αλλά δεν έφτανε.
You can leave a response, or trackback from your own site.

0 Response to "ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ"