Με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει με Μπατίστ, Διαμαντίδη και κάτι από... Νίκολας και Σάτο και τον Ολυμπιακό να έχει τους ψηλούς του «φορτωμένους» με φάουλ (Γλυνιαδάκης 4, Μπουρούσης 2, Μαυροκεφαλίδης 2), ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο.  Οι γηπεδούχοι όμως, μπήκαν στην επανάληψη αποφασισμένοι να πάρουν το προβάδισμα και με τους δύο «συνήθεις υπόπτους» (Διαμαντίδη, Μπατίστ) και τον Καλάθη, το κατάφερε για πρώτη φορά (46-45 22΄), αλλά δεν το χάρηκε πολύ (46-47, Μπουρούσης). Η άμυνα του πάντως, ήταν εμφανώς βελτιωμένη -και τα λάθη τους μειωμένα- και έτσι γίνονταν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ (48-47 Διαμαντίδης, 48-49 Μαυροκεφαλίδης ), με τον «Μήτσο» να δείχνει πως βρήκε τον καλό εαυτό του (50-49) και τους Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση από την άλλη να συνεχίζουν το... βιολί τους και τον Μπατίστ όμως να «απαντά» κι αυτός (52-51, 24΄.40΄΄). Το κακό για τους Κυπελλούχους Ελλάδος ήταν ότι ο Μαυροκεφαλίδης έφτασε τα τρία φάουλ (26΄) και τη θέση του πήρε το Έρτσεγκ που πήγε στο «5», με τον Μπουρούση να μεταφέρεται στη θεση «4». Με ισάριθμα φάουλ κάθισε στον πάγκο και ο Καϊμακόγλου (52-53, 27΄), ο Νίκολας «ξαναχτύπησε» όμως και έφερε για πρώτη φορά απόψε τους «πράσινους» στο +2 (55-53) και ο Φώτσης διεύρυνε το προβάδισμα με νέο τρίποντο (58-53), με το επιμέρους σκορ τους να είναι 21-10 (!), καθώς μάζευαν περισσότερα ριμπάουντ και έκαναν δεύτερες επιθέσεις και είχαν μεγαλύτερη ευστοχία πια από τα 6.75. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν όμως. Σπανούλης και Παπαλουκάς τον έφεραν μια... ανάσα από τον αντίπαλο του και η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 60-58.
You can leave a response, or trackback from your own site.

0 Response to "ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΤΟΝ ΘΙΑΣΟ ΤΩΝ ΓΚΕΙ"